Esencje do mocniejszych alkoholi - jak ich używać i do czego służą?

Udostępnij

Esencje alkoholowe, czyli tzw. zaprawki tworzone są na bazie składników pochodzenia naturalnego np. olejów roślinnych, ziołowych czy owocowych. Substancje w nich zawarte pozyskuje się z nasion kawy, dębu, z popularnej wanilii oraz różnych gatunków owoców. Wszystkie te naturalne aromaty pozyskiwane są w wyniku destylacji oryginalnych alkoholi. Buteleczka esencji skrywa ponadto cząsteczki fuzli oraz konserwanty i barwniki. Jeszcze do niedawna miłośnicy domowego wytwarzania alkoholi nie znali zaprawek w ogóle. Dzisiaj są one stosowane na naprawdę dużą skalę.



Szeroka oferta zaprawek


Najbardziej znanym producentem zaprawek jest szwedzka firma Svenska Olbolaget AB, która stworzyła topową zaprawkę do alkoholu – esencję STRANDS. Wysoka jakość szwedzkich produktów przekonuje nawet tych, którzy do tej pory dosyć sceptycznie podchodzili do wykorzystania esencji. Zaprawka może sprawić, że domowy trunek smakuje, jak oryginalny. Osoby degustujące alkohol z zaprawki często nie dostrzegają różnicy między nim a pierwowzorem, szczególnie gdy trunku użyto do sporządzenia drinku lub koktajlu. Oferta na rynku esencji do alkoholi jest naprawdę bardzo szeroka. Bez problemu kupimy zaprawki do wódek smakowych i likierów takich, jak gin, whisky czy koniak. Ale z pomocą odpowiedniej esencji stworzymy również trunek o smaku tequili czy absyntu. 



Oszczędne rozwiązanie


Do popularnych zaprawek należą odpowiedniki whisky zarówno szkockiej i irlandzkiej, jak i amerykańskiej. Te trunki są, co prawda, coraz bardziej dostępne na naszym rynku, jednak ich cena niejednokrotnie odstrasza potencjalnych zainteresowanych. Ci, którzy nie wyobrażają sobie barku bez whisky, a chcą nieco zaoszczędzić, mogą skorzystać z zaprawki. Cena buteleczki esencji to koszt maksymalnie 10 złotych. Podczas gdy za butelkę Johnnie Walkera w wersji Green Label zapłacimy w granicach 1000 zł. Smak whisky sporządzonej z zaprawki nie pozostawia zbyt wiele do życzenia i z pewnością przypadnie do gustu naszym gościom.



Szybko, łatwo i przyjemnie


Zaprawki to szansa na skosztowanie markowych alkoholi i solidne zaopatrzenie domowego barku za niewielką cenę. Jednak, w jaki sposób używać takiej esencji? 20 ml zaprawki starcza na 500-700 ml alkoholu. Wystarczy odpowiednią porcję esencji rozcieńczyć czystą wódką, spirytusem lub domowym trunkiem. Jeżeli chcemy „wyprodukować” likier lub półsłodką wódkę, dosładzamy całość cukrem czy glukozą. Po dokładnym wymieszaniu odstawiamy alkohol na jedną dobę. I gotowe! Pamiętajmy jednak, że pozwalając zaprawce dobrze „wgryźć się” w alkohol, a więc odstawiając napój na kilka tygodni, a nawet miesięcy, wydobywamy znacznie więcej walorów smakowych. W niektórych przypadkach naprawdę trudno dostrzec różnicę między oryginałem a zamiennikiem. 
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są produkty typu FILL UP, które można bezpośrednio uzupełnić. W butelce o pojemności 700 ml znajduje się już odpowiednio odmierzona porcja esencji. Dopełniamy butelkę preferowanym alkoholem i otrzymujemy niezwykle profesjonalny efekt.