Produkcja wina - bez tych akcesoriów ani rusz!

Udostępnij

Produkcja wina wiąże się z koniecznością jego właściwego przechowywania. Poszczególne etapy fermentacji alkoholu powinny przebiegać przecież w odpowiednich warunkach. Doskonale do tego celu nadają się pojemniki fermentacyjne, balony, dymiona oraz słoje wielofunkcyjne. Istotne, aby były łatwe w myciu, sterylizacji, przenoszeniu i przechowywaniu. Wykorzystamy je przy produkcji win owocowych, miodów pitnych, piwa czy cukrówek.



Plastikowe pojemniki fermentacyjne


Bardzo ciekawą opcją są pojemniki fermentacyjne o różnej pojemności. Posiadają przydatną miarkę oraz rączkę ułatwiającą przenoszenie. Sprawdzają się przy fermentacji zarówno win owocowych, jak i piw, miodów pitnych i innych nastawów. Ponieważ są wykonane z plastiku, są łatwe w obsłudze. Mycie i sterylizacja nie sprawia najmniejszych trudności. Do ich produkcji został użyty szwedzki plastik, który jest bardzo gruby i solidny. Miarka dzieląca zawartość na litry została naniesiona na pojemnik specjalną trwałą farbą. Niezwykle istotna jest również szczelność pojemników, dzięki której zawartość jest bezpieczna.



Balon dama / gąsior 5l z zamknięciem hermetycznym


Tradycyjnym sposobem przechowywania wina jest szklany balon nazywany również gąsiorem. Butle do wina z hermetycznym zamknięciem przeznaczone są także do przechowywania piw i miodów pitnych, nie tylko w fazie przygotowania, ale także gotowych już trunków. Ogromną zaletą balona damy jest plastikowy koszyczek, który zabezpiecza podstawę butli. Szkło, z którego produkowane są butle, posiada niezbędne atesty zezwalające na kontakt z produktami alkoholowymi. Bardzo ważnym elementem użytkowania balona jest jego odpowiednie mycie. Gorąca woda oraz gwałtowne zmiany termiczne mogą go uszkodzić. Najlepsza do pielęgnacji jest letnia woda z dodatkiem odpowiednich środków dezynfekcyjnych.



Słoje wielofunkcyjne


Dla pasjonatów domowego przetwórstwa oraz do produkcji tradycyjnych trunków przeznaczone są również słoje wielofunkcyjne. Posiadają unikalną konstrukcję wieczka, która sprawia, że doskonale nadają się do domowych przetworów, jak i wina. Ciekawą opcją są szelki ułatwiające przenoszenie. Dzięki szerokiemu otworowi rośnie komfort ich użytkowania. Specjalna zakrętka pozwalana na zmianę zastosowania. Możemy w łatwy sposób uzyskać odpowiednik rurki fermentacyjnej. Wystarczy odkręcić z wieczka niewielką zakrętkę i wymienić ja na kapturek. Słoje posiadają różne pojemności od całkiem niewielkich pięciolitrowych, przez kilkunastolitrowe, po dwudziestopięciolitrowe.

Kupując tego rodzaju pojemniki, znacznie ułatwiamy sobie produkcję domowych alkoholi. Nie da się ukryć, że wymaga ona sporo czasu i zachodu i na pewno nie chcemy, aby nasz trud poszedł na marne i przygotowany trunek zepsuł się pod wpływem niewłaściwego przechowywania. Dlatego warto postawić na sprawdzone i dobre jakościowo naczynia, nawet jeżeli musimy zapłacić za nie nieco więcej. To naprawdę bardzo dobra inwestycja.